PRAVILNA UPORABA IN VZDRŽEVANJE HLADILNIKA

Objavil: - 08. 06. 2022

Čeprav na prvi pogled, deluje kot le še ena dodatna omara za shranjevanje živil, je hladilnik pravzaprav visokotehnološka naprava, namenjena vzdrževanju svežine vaših najljubših izdelkov.

Vsaka polica v hladilniku ima različno temperaturno področje, kar pomeni, da ob pravilnem shranjevanju živil, hladilnik pripomore k ohranjanju svežine in kakovosti izdelkov.

Priporočljivo je, da so vrata hladilnika odprta čim krajši čas, saj s tem varčujemo pri porabi električne energije, prav tako pa skrbimo da ne prihaja do predolgih temperaturnih razlik med hladilnikom in zunanjim prostorom.

Pozorni moramo biti tudi, da je temperatura hladilnika vedno okoli 4 stopinje Celzija. Če je nižja, lahko hrana delno zmrzne in izgubi svoj prvotni okus, če pa je temperatura dlje časa višja, lahko pride do razvoja bakterij.

Z organiziranim načinom shranjevanja živil v hladilniku, lahko karseda najbolje izkoristimo moč hladilnika :

SHRANJEVANJE ŽIVIL V HLADILNIKU

shranjevanje-zivil-v-hladilniku

Vrata so najtoplejši del hladilnika, kjer temperatura zaradi odpiranja vedno niha, zato je priporočljivo, da tam shranjujemo najmanj kvarljiva živila kot so na primer ; razne sokove, mleko, kečap, majonezo, itd.

Na najvišjih policah shranjujemo pripravljene jedi in različne sladice ali kolače.

Srednje police so primerne za shranjevanje mlečnih izdelkov in sira, raznoraznih narezkov in jajc ki jih vedno ohranite v originalni embalaži.

Na nižjih policah hranimo surovo meso, ribe in trdo zelenjavo.

V spodnjih predalih hladilnika, je priporočljivo shranjevati solato, sadje, zelišča in določen del zelenjave. Pozorni bodite, da opranega sadja ne dajemo v hladilnik, ker voda spodbuja rast plesni in bakterij.

POGOSTE NAPAKE PRI SHRANJEVANJU ŽIVIL V HLADILNIKU

napake-pri-uporabi-hladilnika

Pomembno je, da na policah nikakor ne hranite preveč hrane, ker mora hladen zrak nemoteno krožiti po celotnem hladilniku.

Hitro pa se lahko zgodi, da nezavestno delamo napake pri uporabi hladilnika, posledično temu hladilnik ne funkcionira tako, kot bi v resnici lahko.

Ena izmed teh napak je, da v hladilniku shranjujemo živila, ki vanj ne sodijo. Čebula, paradižnik, krompir in kruh nikakor ne sodijo v hladilnik. Za zgoraj omenjena živila je bolje, da jih shranite v omari ali v shrambi, ki je temu namenjena.

Pomembno je tudi, da vestno pregledujemo tesnila na hladilniku. Ko pride do oslabitve tesnil, je za maksimalno izkoriščenost hladilnika priporočljivo, da se le ta zamenjajo.

Hladilnik je potrebno tudi redno vzdrževati s čiščenjem. Najmanj enkrat na dva do tri mesece, je potrebno hladilnik temeljito očistiti, priporočljivo je tudi da se razkuži. Preden ga nazaj napolnimo s hrano, pa mora biti popolnoma suh.

Ali ste vedeli?

Hladilnik je odgovoren za 12% skupnega zneska položnice za elektriko.

Vzdrževanje čistoče hladilnika, je lahko zamudno in seveda za marsikoga neprijetno opravilo.

Pred samim čiščenjem, je nujno potrebno hladilnik izklopiti in temperaturo nastaviti na nič stopinj Celzija. Iz hladilnika odstranite police in predal, katere ločeno očistite v pomivalnem koritu. Ko se lotite čiščenja notranjosti, bodite pozorni, da bo hladilnik popolnoma suh, preden vanj ponovno namestite police in pospravite hrano.

Hrano iz hladilnika med čiščenjem pospravite na hladno, v klet ali shrambo, lahko tudi na balkon, vendar le v primeru pozne jeseni ali zime. Nikakor pa izdelkov med čiščenjem ne shranjujte na balkonu poleti, ko je zunaj vroče.

NEPRIJETNE VONJAVE V HLADILNIKU

neprijeten-vonj-v-hladilniku

Ali ste vedeli ?

Če pride do neprijetnih vonjav v hladilniku, lahko vanj postavite skodelico kave, narezane limone ali pa lonček žitnih zrn. Tako boste neprijetne vonjave odpravili na naraven način. Če pa pri roki nimate nič od tega, pride v poštev tudi posoda s sodo bikarbono in pecilnim praškom, ali pa časopis namočen v vodo.

NASVETI ZA ČIŠČENJE HLADILNIKA

vzdrzevanje-hladilnika

Priporočena čistila za čiščenje hladilnika so velikokrat pri roki vsakemu uporabniku in v vsaki kuhinji. Za temeljito čiščenje tako zadostujeta že krpa namočena v blago milnico. Če pa boste hladilnik čistili z kupljenimi čistili, vsekakor priporočamo blaga neagresivna in ekološka čistila.

Zelo učinkovito je tudi čiščenje s sodo bikarbono. Če zmešate 4 žlice sode (približno 1/4 kavne skodelice) in postopoma med mešanjem dodajate vodo, dokler ne pridete do ravno prav goste zmesi, dobite učinkovito in vsestransko čistilo s katerim lahko poleg notranjosti, očistite tudi zunanjost hladilnika.

Če zmešate pol skodelice alkoholnega kisa v litru vode in v mešanico dodajte še 4 žlice sode bikarbone, pa boste dobili popolno ekološko čistilo s katerim lahko poleg čiščenja hladilnik še razkužite.