KATERA KUHALNA PLOŠČA JE PRIMERNA ZAME?

Objavil: - 18. 03. 2022

V gospodinjstvih so se nekoč pretežno uporabljale plinske kuhalne plošče, v zadnjih letih pa so vse bolj priljubljene sodobne električne in kombinirane kuhalne plošče.

Ob nakupu nove kuhalne plošče je smiselno izbrati takšno, ki bo zadovoljila vaše potrebe in skrajšala čas priprave jedi.

VRSTE KUHALNIH PLOŠČ

Električna kuhalna plošča

 

Klasična električna kuhališča imajo grelne plošče, izdelane iz litine, ki so vgrajene v nerjavečo kuhalno ploščo. Lahko so navadne ali avtomatske. Navadne imajo kovinsko tipalo, s katerim avtomatsko vzdržujejo nastavljeno temperaturo. Hitrogrelne pa imajo značilen rdeč krog in zagotavljajo, da se plošča bistveno hitreje segreje, kot navadna grelna plošča.

.

.


Steklokeramična kuhalna plošča

.

Sodobne steklokeramične plošče so za približno 20 odstotkov bolj varčne od klasičnih električnih kuhalnih plošč. Grelno telo se nahaja nekaj milimetrov pod steklokeramično površino. Steklokeramika je odporna na udarce in odrgnine, površina pa je ravna, kar omogoča enostavno čiščenje. V tem primeru imamo že senzorsko upravljanje, kar pomeni, da gre za elektronsko upravljanje z dotikom prsta na kuhalni plošči.

.

.


Indukcijska kuhalna plošča

.

.

Indukcijsko kuhalnišče je na prvi pogled videti povsem enako kot steklokeramična plošča, vendar deluje na povsem drugačen način. Indukcija deluje na načelu magnetnega polja, ki ga preko tuljave na posode inducira električni tok. Elektroprevodna posoda se ob dotiku s ploščo neposredno segreje, kuhalna površina pod njo pa ostane hladna. Takoj, ko posodo odstavimo s kuhališča, ta preide v stanje pripravljenosti, torej preneha delovati takoj, ko z njene površine odstranimo posodo. Med vsemi kuhalnimi ploščami najhitreje segreje hrano v posodi, pri tem pa porabi najmanj energije.

.

.


Plinska kuhalna plošča

 .

.

Plinska kuhališča so namenjena kuhanju na odprtem plamenu in delujejo na plin. Obstajata dve vrsti plinskih kuhališč, in sicer so pri enih plinski gorilniki nameščeni na nerjavečo ploščo, pri drugih pa so gorilniki nameščeni na steklokeramično površino. Edina slabost kuhanja na plinu je ta, da moč plina nastavljamo po občutku, zato nam jedi pogosto skipijo. Plin pri izgorevanju porablja kisik in kondenzira vlago, to pa neugodno vpliva na bivalno okolje. Vse plinske in kombinirane plošče lahko priključimo na zemeljski plin ali butan plin (jeklenka).

.

.


Kombinirana kuhalna plošča

 

Kombinirana kuhalna plošča je prava izbira za vse gospodinje, ki se ne morejo odločiti za eno samo vrsto kuhališča. Na voljo so različne kombinacije, in sicer: kombinacija plinskega in klasičnega električnega kuhališča, ter kombinacija indukcije in plina.




KUHALNA PLOŠČA Z ROBOM ALI BREZ?

Kuhalne plošče (steklokeramične in indukcijske) obstajajo s tremi različicami robov, in sicer:

  • Klasični rob, ki je samo odrezano steklo. V tem primeru ni zaščite.
  • Brušen rob je lepši, vendar prav tako ne nudi nobene dodatne zaščite pred udarci.
  • Inox rob nudi precej več zaščite, saj se kuhalne plošče najhitreje poškodujejo na robovih.

KAKŠNA POSODA JE PRIMERNA ZA DOLOČENO KUHALNO PLOŠČO?

Indukcija: za indukcijska kuhališča uporabljamo le posodo, ki ima magnetno dno (preizkusi se lahko z magnetom). Uporabljamo lahko nerjavečo, litoželezno in emajlirano posodo, medtem ko posoda iz aluminija, keramike in stekla ni primerna.

Električna kuhališča (steklokeramika): posoda mora imeti ravno dno, da zaradi slabega stika med posodo in kuhališčem, ne pride do nepotrebnih izgub. Dimenzija posode mora biti usklajena s premerom kuhališča, zaradi direktne izgube energije. Debelejše, kot je dno posode, enakomerneje se porazdeli toplota in s tem se živila bolj enakomerno zapečejo. Z vidika varčnosti pa je najbolje uporabljati stekleno in keramično posodo.

Plinska kuhališča: pri tej vrsti kuhališča so primerne čisto vse vrste posod.

DODATNE FUNKCIJE KUHALNIH PLOŠČ:

Avtomatsko kuhanje (električna kuhališča): kuhališča omogočajo, da se takoj, ko jed zavre, moč avtomatsko zniža na izbrano stopnjo. S tem prihranimo energijo in čas.

Senzor za kuhanje in pečenje: senzor na posodi zazna toploto in prilagaja vklop grelcev. Na ta način se vzdržuje nastavljena temperatura. Prispeva k manjši porabi energije.

Avtomatski programi: to so programi, ki so vnaprej nastavljeni za pripravo tipičnih jedi, kot so: testenine, riž, pogrevanje hrenovk, peka zrezkov, idr. Izbira je možna le v povezavi s tipalom.

Gumb za prekinitev: ko pritisnemo na gumb, se za kratek čas prekine delovanje grelnikov. Po deaktivaciji se toplotna obdelava nadaljuje z enako nastavitvijo kot pred tem. Funkcija prekinitve nam prepreči, da bi se hrana na kuhalni plošči zažgala ali skipela. To funkcijo uporabimo v primeru, če nam kdo zazvoni na vratih ali skočimo na kratek telefonski pogovor.

Avomatski izklop: ta funkcija nam omogoča, da se kuhališče po določenem času izklopi, v primeru če ga pozabimo izklopiti. Običajno velja, da se kuhališče hitreje izklopi, če je moč večja.

Varovalo za otroke/zaklepanje: prepreči, da bi otroci vklopili ali spreminjali funkcije na kuhališču.

ČIŠČENJE KUHALNE PLOŠČE:

Indukcijske plošče: tehnologija pri indukcijski kuhalni plošči segreje samo posodo in hrano v njej, tako da površina okrog ostane hladna. Na plošči se nič ne zažge, umazanija pa se na ravni in sijoči plošči ne more skriti.

Plinske plošče: s steklenimi in ravnimi površinami so enostavnejše za čiščenje, kot tiste z nerjavečega jekla. Če med kuhanje polijete tekočino, jo preprosto pobrišete, brez skrbi glede prask in madežev.

Električne plošče: gladka in keramična površina je enostavna za čiščenje. Indikator toplote nam daje informacijo, kdaj je plošča hladna in varna na dotik.

KAKŠNO KUHALNO PLOŠČO VAM SVETUJEMO?

  • Dobro je, da je maksimalna temperatura dosežena v čimkrajšem času, s tem se privarčuje pri porabi električne energije in času.
  • Kuhalna plošča naj bo energijsko učinkovitejša, saj bo s tem zmanjšala strošek električne energije.
  • Morda je vseeno dobro premisliti in izbrati boljšo kuhalno ploščo, saj jo kupujete za daljše obdobje.
  • Kuhališče naj bo enostavno za čiščenje.