KAKO OČISTITI PEČICO?

Objavil: - 21. 03. 2022

RAZLIČNI NAČINI ČIŠČENJA PEČIC

Na tržišču je ponudba pečic velika. Možno je kupiti tudi takšne, ki imajo poleg klasične peke vgrajeno mikrovalovno delovanje. Ljudje, ki si želijo v svoje življenje vnesti več zdrave prehrane, bodo verjetno izbrali parno pečico, saj se pri tem načinu priprave hrane ohrani večina hranljivih snovi in mineralov.

MATERIALI ZA LAŽJE VZDRŽEVANJE

Sodobni materiali, kateri se uporabljajo pri izdelavi pečic, že sami po sebi omogočajo lažje čiščenje in vzdrževanje. Večina proizvajalcev notranjost pečice opremi s kakovostnim in lahko čistilnim emajlom, ki ga lahko primerjamo s steklom. Prednost tega je, da se zaradi strukturne zasnove brez por in popolne gladkosti, maščoba ne zadržuje na površini in madeže lahko odstranimo brez večjih naporov.

KATALITIČNE OBLOGE

Katalitične obloge ali samočistilne obloge so pri nekaterih modelih pečic nameščene na nedostopnih delih za čiščenje (stene pečice, zadnja stena). Te katalitične obloge so na dotik zelo grobe in ponavadi so v drugi barvi, tako da so lahko prepoznavne. Delujejo tako, da maščobni delec, ki pade na oblogo, ob visoki temperaturi oksidira in je tako lažje odstranljiv (ne izgine, spremeni samo svojo strkukturo). Katalitične obloge je potrebno po nekaj letih uporabe zamenjati.

PIROLITIČNO ČIŠČENJE

Sanje vsake gosodinje so, da se bo pečica očistila z enim samim pritiskom na gumb. Danes so te sanje postale resničnost. Ta tehnologija omogoča najenostavnejše in najučinkovitejše čiščenje pečice. Pri tem procesu se pečica segreje do 500°C in maščoba enostavno zgori. Po končanem delovanju pirolize, se dno pečice obriše z vlažno krpo in pečica je očiščena. Pri tem procesu se porabi približno 3kWh dodatne električne energije. Medtem, ko se notranjost pečice očisti brez naše pomoči, moramo za zunanjost poskrbeti sami. Pri tem uporabimo čistila za steklene in kromaste površine.

Več o pirolizi si lahko preberete tukaj: PIROLIZA

ČIŠČENJE KLASIČNE PEČICE

Nismo vsi srečni lastniki pečice, katera bi se očistila sama, zato za samo čiščenje porabimo malenkost več časa. Pogostost čiščenja je odvisna od uporabe. Najmanj dela bo, če pečico očistimo po vsaki uporabi. Pri večini modelov so vrata pečice snemljiva, tako da je notranjost pečice lahko dosegljiva, pri nekaterih modelih pa je možno vrata pečice popolnoma razstaviti. Na tržišču je ogromna izbira čistilnih sredstev, in sicer v obliki razpršil, tekočine ali pene, ki omogočajo odstranjevanje tudi najbolj trdovratnih madežev. Pri vsakem čiščenju je dobro uporabiti rokavice in prostor prezračiti, saj agresivna čistila lahko oddajajo škodljive hlape. Prav tako po čiščenju prezračimo pečico.

NARAVNA ČISTILNA SREDSTVA

Nasvet za ljubitelje naravnih, neagresivnih sredstev:

  1. Rahlo navlažite notranjost pečice in potresite debelo plast sode bikarbone.
  2. Pustite učinkovati 3 ure.
  3. Notranjost pečice poškropite z belim destiliranim kisom in pustite delovati nekaj ur.
  4. Odstranite mešanico z vodo in vlažno krpo.

ŠE NEKAJ UPORABNIH NASVETOV

  • Nastajanje maščobnih madežev preprečimo tako, da krpo pomočimo v bel destiliran kis in podrgnemo po vseh stenah pečice.
  • Če med peko umažemo pečico, na madež nanesemo pest soli in s tem preprečimo neprijetne vonjave. Nastala bo zapečena skorja, katero bomo po peki zlahka odstranili.
  • Neprijetnemu vonju po peki se izognemo tako, da v pekač postavimo polovico sveže limone.

Preverite našo ponudbo vgradnih pečic in pečic z kuhalno ploščo